Jak zrobić pedicure, dzięki któremu stopy będą zdrowe i piękne? Przeczytaj poniższe wskazówki i zastosuj je w swoim codziennym programie pielęgnacji.
CZY WARTO INWESTOWAĆ SWÓJ CZAS (I PIENIĄDZE) W PEDICURE?
Geneza słowa „pedicure” pochodzi od wyrażenia „dbać o stopy” i polega, wbrew obiegowej opinii, nie tylko na zabiegach higienicznych, takich jak mycie stóp i obcinanie paznokci. Prawidłowo wykonany pedicure to coś znacznie więcej – to wszechstronny zabieg pielęgnacyjny, o właściwościach pielęgnacyjnych, leczniczych oraz relaksacyjnych.
Kondycja naszych stóp wpływa na stan naszego zdrowia – znajdujące się na stopach receptory wpływają na funkcjonowanie wielu układów w organizmie człowieka.
Pielęgnacja stóp to nie tylko kwestia kosmetyczna, ale i zdrowotna – zadbane, wypoczęte stopy wspierają zdrowie całego organizmu!
Regularna pielęgnacja stóp to zatem konieczność, a nie zbędny luksus. I nie musisz na to od razu wydawać majątku (choć czasem wizyta u specjalisty – podologa lub refleksologa, bywa niezbędna!), nie trzeba również domyślać się, jak zrobić pedicure – poniżej prezentujemy jak, krok po kroku, wykonać ten dobroczynny dla całego naszego ciała zabieg.
JAK ZROBIĆ PEDICURE?
Jak zrobić pedicure w warunkach domowych? Mimo, że wykonanie wszystkich poniższych kroków może zająć okoły godziny, jednak rezultaty warte są naszych wysiłków.
Domowy pedicure to intensywna, wszechstronna terapia dla stóp, której pozytywny wpływ odczuje całe nasze ciało. To niesamowite, jak pedicure potrafi poprawić samopoczucie, a przy tym poczuć się pewnie we własnej skórze! Aby uzyskać najlepsze efekty, pedicure należy wykonywać regularnie, co tydzień.
Dobrą praktyką jest przeznaczenie kilku godzin w tygodniu wyłącznie na zabiegi pielęgnacyjne, czas, w którym skupiamy uwagę wyłącznie na sobie, na pielęgnowaniu swojej urody i dobrostanu psychicznego.
PEDICURE KROK PO KROKU
KROK 1 – KĄPIEL DLA STÓP
WARIANT I – KĄPIEL DLA STÓP Z SOLĄ I MYDŁEM
Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli i mydła doskonale zmiękczy skórę, odświeża ją i przygotuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
- Pół szklanki soli morskiej
- 5 – 6 łyżek delikatnego mydła w płynie
- Kilka kropli olejku eterycznego, do wyboru:
-
-
-
- olejek lawendowy – doskonale relaksuje, łagodzi podrażnienia, działa odprężająco, ogranicza nadmierną potliwość
- olejek pomarańczowy – poprawia nastrój, dodaje energii, zsyła pozytywne myśli
- olejek rozmarynowy – przeciwdziała potliwości stóp, pobudza krążenie, łagodzi ból i opuchliznę
- olejek miętowy – idealny latem, posiada silne właściwości odświeżające, przeciwdziała nadmiernej potliwości stóp i przyjemnie je chłodzi
- olejek cynamonowy – doskonały do stosowania zimą – przyjemnie rozgrzewa stopy
- olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, skutecznie zwalcza drobnoustroje, zapobiega i leczy infekcje grzybiczne
- olejek eukaliptusowy, sosnowy – idealny przy infekcjach wirusowych, przy katarze i przeziębieniu
-
-
-
Mydło wlewamy do dowolnego naczynia i rozpuszczamy w nim olejki eteryczne. Do szerokiej miski (idealnie sprawdzą się również miski wyposażone w rollery to stóp, tzw. SPA dla stóp) wsypujemy pół szklanki soli morskiej, dodajemy mydło i kilka litrów bardzo ciepłej wody. Zanurzamy stopy w misce na około 15 minut – warto przy tym zadbać o właściwą temperaturę, dolewając co chwilę do miski nieco gorącej wody.
WARIANT II – ZIOŁOWA KĄPIEL DO STÓP
Kąpiel ziołowa to skuteczne remedium na wiele różnych dolegliwości, zarówno zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Ukryte w ziołach cenne substancje lecznicze przenikają do naszego organizmu i wywierają na nas dobroczynny wpływ.
- 1 łyżka suszonych ziół na 1 l wrzątku. Do wyboru:
-
-
-
-
- nagietek, rumianek – doskonała pielęgnacja zaniedbanych stóp, kąpiel przyspiesza gojenie, łagodzi stany zapalne, podrażnienia i obtarcia, odżywia i pielęgnuje skórę stóp
- kora dębu, szałwia, rumianek – hamuje nadmierną potliwość stóp, działa odświeżająco i przeciwbakteryjnie
- lawenda – działa relaksująco i łagodząco, doskonale pielęgnuje skórę, odświeża ją, działa odprężająco, poprawia nastrój i uspokaja
- rozmaryn – pobudza i stymuluje krążenie, ulga dla zmęczonych, opuchniętych nóg, wzrost sił życiowych i energii
- koper włoski – kąpiel wspiera leczenie przeziębienia i wszelkich infekcji wirusowych
- rozmaryn, arnika – łagodzi ból reumatyczne, pobudza funkcje skóry
-
-
-
-
- Opcjonalnie – olejek eteryczny, zgodnie z pierwszym wariantem kąpieli
Zioła zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i pozostawiamy na 20 minut do naciągnięcia. Odcedzamy, wlewamy do miski i wkładamy do niej stopy, dbając o utrzymanie wysokiej temperatury wody przez cały czas trwania kąpieli.
Na zakończenie kąpieli należy kilkakrotnie przetrzeć podeszwy stóp szorstką tarką – wymoczona skóra da się łatwo wygładzić, a stopy staną się miękkie jak u niemowlęcia.
Po kąpieli starannie osuszamy skórę między palcami – pozostawienie wilgoci sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Osuszając stopy pamiętajmy również o delikatnym odepchnięciu skórek rąbkiem ręcznika.
KROK 2 – NADANIE KSZTAŁTU I KOLORU PAZNOKCIOM
Nadajemy paznokciom pożądany kształt – pamiętajmy, aby obcinać je prosto, dzięki czemu zapobiegniemy bolesnemu wrastaniu paznokci.
LAKIEROWANIE PAZNOKCI
Jak zrobić pedicure, dzięki któremu z dumą odsłonisz latem stopy? To proste – polakieruj paznokcie! Starannie polakierowane paznokcie są jak piękna, przyciągająca wzrok biżuteria. Jeśli jednak nie chcesz lakierować paznokci, zastosuj przynajmniej bezbarwną odżywkę do paznokci – nada im piękny blask i zdrowy wygląd.
- Najlepiej zacząć od rozdzielenia palców stóp separatorem – doskonale zabezpieczy przed przypadkowym rozmazaniem schnącego na paznokciach lakieru
- Nakładamy bazę pod lakier – zabezpieczy paznokcie przed zafarbowaniem i utrwali trwałość lakieru
- Po zupełnym wyschnięciu bazy nakładamy na paznokcie pierwszą warstwę lakieru. Skupiamy się przy tym na dotarciu do trudno dostępnych miejsc i zarysowaniu idealnego konturu
- Po przeschnięciu pierwszej bazy – nie wcześniej niż po 10 minutach – nakładamy drugą warstwę lakieru. Nie musimy już być tak dokładne, jak poprzednio, skupiamy się teraz na równomiernym rozmieszczeniu lakieru na płytce paznokcia.
- Pomalowane paznokcie warto zabezpieczyć preparatem utwardzającym, w postaci sprayu lub lakieru typu top coat
KROK 3 – MASAŻ STÓP
Masaż stóp to głęboko relaksujący zabieg, o wielu korzyściach dla całego organizmu.
Prawidłowo wykonany masaż stóp działa relaksująco i leczniczo – stymuluje pracę organów, uwalnia napięcie i odpręża nasz system nerwowy.
Nakładamy na stopy tłusty krem lub odrobinę naturalnego oleju roślinnego i wykonujemy masaż stóp: masujemy dość intensywnie, uciskając każdy fragment stopy, nie pomijając przy tym palców. Na końcu rozmasowujemy kostki i przody stóp.
Jeśli chcemy zwiększyć oddziaływanie kosmetyków, nakładamy grubą warstwę kremu na stopy i zakładamy na nie skarpetki, lub, jeszcze lepiej – owijamy stopy folią spożywczą i przykrywamy kocem. Po 20 – 30 minutach zdejmujemy i wcieramy nadmiar kremu w skórę.
CODZIENNA PIELĘGNACJA STÓP
Aby mieć zawsze piękne, zdrowe, zadbane stopy, nie wolno zapominać o nich w trakcie codziennej pielęgnacji.
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji stóp pamiętajmy, że na noc doskonale sprawdzą się kosmetyki o treściwej, bogatej formule, a na dzień – kosmetyki lekkie, w formie żelu lub sprayu. Latem doskonale sprawdzą się odświeżające dezodoranty do stóp – nie tylko zabezpiecza stopy przed nadmiernym poceniem, ale i zapobiega infekcjom grzybicznym, o jakie w tym czasie nietrudno.