Spokój ducha, w zabieganym wirze życia, może wydawać się przyjacielem, którego rzadko masz okazję dogonić.
Jak odnaleźć spokój ducha?
Spokój ducha, określany również jako spokój wewnętrzny, odnosi się do wewnętrznego stanu wyciszenia. Kiedy masz spokój ducha, możesz poczuć się swobodnie w sobie, mieć poczucie współczucia dla siebie, być niewzruszony codziennymi zmartwieniami, przygotowany na przyjęcie wszystkiego, co życie rzuca na twoją drogę.
Możesz założyć, że spokój ducha możesz znaleźć tylko wtedy, gdy nie będziesz mieć żadnych problemów, ale tak nie jest. W rzeczywistości często działa to na odwrót. Poczucie spokoju wewnętrznego może zwiększyć ogólne zadowolenie i poczucie szczęścia. Ponadto zrelaksowana i spokojna perspektywa może pomóc w płynniejszym poruszaniu się po często burzliwych wodach życia.
Znalezienie spokoju umysłu nie jest tak trudne, jak się wydaje. Aby rozpocząć, wypróbuj te wskazówki w dowolnym miejscu i czasie.
Co się dzieje, gdy nie możesz znaleźć spokoju?
Wymogi życia codziennego mogą bez wątpienia prowadzić do stresu i innych emocjonalnych zawirowań — zwłaszcza jeśli przechodzisz trudny okres.
Zazwyczaj nie możesz uciec przed wyzwaniami życia, a wewnętrzny spokój nie sprawi, że twoje trudności znikną. Ale spokój umysłu jest tak ważny, ponieważ może pomóc zachować spokój w obliczu niepokoju, łagodząc uczucia niepokoju, zmartwienia i przytłoczenia.
Bez spokoju możesz w końcu zacząć zauważać objawy niepokoju i stresu, w tym:
- zaburzenia snu,
- bóle,
- zmęczenie i niska energia,
- dolegliwości żołądkowe,
- gniew lub drażliwość,
- trudności z koncentracją,
- napięcie w związku lub konflikt.
Wewnętrzny spokój niekoniecznie zapobiega objawom lęku lub depresji. Niemniej jednak jego brak może pogorszyć stres psychiczny i emocjonalny.
Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić ani kontrolować
Nie możesz tak naprawdę kontrolować swojego umysłu i po prostu powiedzieć mu: „Bądź spokojniejszy” – tak jak nie możesz kontrolować życia. Życie jest nieprzewidywalne. Od czasu do czasu pojawiają się różne wyzwania, komplikując codzienną rutynę, niszcząc marzenia i wywołując niepokój, wyczerpanie, a nawet strach.
To całkowicie naturalne, że martwisz się chorobą rodzica lub czujesz przerażenie i złość z powodu niedawnej utraty pracy. Ale kiedy skupiasz się na tych uczuciach, mogą one w końcu przejąć kontrolę, zakłócając twój spokój i utrudniając radzenie sobie.
Ignorowanie tych uczuć, aby po prostu zajmować się rzeczami, generalnie też nie pomaga. Tłumione emocje mogą się nasilać, pozostawiając cię znacznie mniej uspokojonym. Z drugiej strony, akceptacja często robi różnicę. Badania pokazują, że akceptacja własnych myśli i emocji jest skuteczną strategią.
Możesz także ćwiczyć poznawcze przeformułowanie, przypominając sobie:
„To, co się teraz dzieje, nie będzie trwać wiecznie. W międzyczasie robię co w mojej mocy.”
„To trudna sytuacja, ale mogę przez nią przejść”.
„Czuję się teraz nieszczęśliwy, ale nie zawsze będę się tak czuł”.
To naturalne, że chcesz odwrócić się od bólu, więc wyrobienie w sobie nawyku akceptacji może zająć trochę czasu. Ale gdy stanie się to bardziej naturalne, prawdopodobnie poczujesz się bardziej spokojny.
Praktykuj przebaczenie
Uczucie zranienia, a nawet złości, gdy ktoś cię skrzywdzi lub traktuje niesprawiedliwie, jest zrozumiałą (i całkowicie naturalną) reakcją. Jednak trzymanie się urazy lub pogardy nie pomoże ci znaleźć wewnętrznego spokoju.
Uczucia złości, rozczarowania lub urazy związane z karmieniem pochłaniają mnóstwo energii emocjonalnej i mogą przyczyniać się do wystąpienia objawów zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym:
- słabe zdrowie serca,
- problemy ze snem,
- dolegliwości żołądkowe,
- depresja,
- lęk.
Przebaczenie przynosi korzyść nie tylko osobie, której przebaczasz. W efekcie końcowym może zrobić dla ciebie jeszcze więcej. W rzeczywistości, dorośli w różnym wieku, którzy czuli się bardziej wyrozumiali w ciągu 5 tygodni, doświadczyli mniej stresu i objawów zdrowia psychicznego.
Oczywiście przebaczenie nie zawsze przychodzi łatwo, wystarczy pstryknąć palcami. Często jest to długi i wymagający emocjonalnie proces, który wykracza poza zwykłe powiedzenie: „Wybaczam ci”. Przebaczenie obejmuje współczucie i empatię, nie wspominając o akceptacji.
Dotyczy to również twoich własnych działań. Ciągłe powtarzanie przeszłych błędów nie usunie tego, co się stało, ale może sprawić, że będziesz pogrążony w samoobwinianiu i żalu.
Akceptacja okazuje się trudniejsza niż sobie wyobrażałeś/wyobrażałaś? Czasami narzędzie prowadzące może ułatwić puszczenie niepokojących myśli. Dlaczego nie spróbować medytacji? Niektóre z wielu potencjalnych korzyści płynących z tej starożytnej praktyki obejmują zwiększoną samoświadomość, zmniejszenie stresu i pozytywne zmiany w mózgu.
Dowody sugerują, że w szczególności medytacja uważności może promować większą świadomość chwili obecnej, niezależnie od tego, czy przynosi radość, czy ból. Ogólnie rzecz biorąc, pomaga radzić sobie z niepokojem emocjonalnym.
Zarówno skoncentrowana medytacja, jak i zwiększona uważność mogą pośrednio pomóc ci uznać, zaakceptować i odpuścić fizyczne i emocjonalne cierpienie, które w przeciwnym razie mogłoby poruszyć wody twojego umysłu.
Przy regularnej praktyce medytacyjnej ta akceptacja może przejść długą drogę w kierunku promowania trwałego spokoju wewnętrznego.
Znajdź czas dla siebie
Podczas gdy zbyt dużo czasu w samotności może prowadzić do samotności, spędzanie odpowiedniej ilości czasu samemu może być z korzyścią dla twojego dobrego samopoczucia. Zaufane źródło.
Wygospodarowanie miejsca na samotność może z czasem wytworzyć u niektórych ludzi głębsze poczucie zadowolenia.
Prowadź dziennik
Może nauczyciel angielskiego przypisał codzienne wpisy do dziennika. Na początku wykonałeś ćwiczenie z niechęcią, ale z większym entuzjazmem i zaangażowaniem, gdy uświadomiłeś sobie, że przelanie swoich uczuć na papier w rzeczywistości zapewniło ci inną perspektywę.
Prowadzenie dziennika może pomóc w przetwarzaniu i wyrażaniu emocji, które w innym przypadku mógłbyś zachować w sobie.
Pisanie oczywiście nie rozwiąże twoich kłopotów. Ale może się okazać, że przeniesienie ich na papier pomaga złagodzić część ich emocjonalnego ciężaru i przekształca wewnętrzny spokój z wyjątku w większą regułę.
Wracaj do natury
Czy wybierasz się w stronę drzew lub mórz, gdy potrzebujesz odpoczynku i wytchnienia od codzienności?
Obfitość badań potwierdza twoje instynkty: środowiska naturalne, w szczególności tereny zielone, mogą łagodzić stres emocjonalny i sprzyjać uczuciu spokoju.
Spędzanie czasu na łonie natury może pomóc Ci uzyskać spokój ducha poprzez:
- kojący zmartwienie, złość lub strach,
- łagodzenie stresu i promowanie relaksu,
- zmniejszyć ryzyko depresji i innych chorób psychicznych,
- wzmacnianie uczuć życzliwości i więzi społecznych,
- poprawa koncentracji i skupienia,
Kilka pomysłów do wypróbowania:
- Odwiedź park w sąsiedztwie.
- Poznaj las narodowy.
- Zmierz się z wędrówką po nierównym terenie. Oczywiście bezpiecznie!
- Zrelaksuj się na pobliskiej plaży lub brzegu jeziora.
- Ubrudź sobie ręce odrobiną grzebania w ziemi, ogrodnictwa.
Wskazówka: bez względu na to, co zdecydujesz się zrobić, rozważ pozostawienie telefonu w domu (lub wyłączenie zasilania w plecaku, jeśli wybierasz się na wędrówkę). Ciągły strumień powiadomień lub chęć odświeżenia kanałów w mediach społecznościowych mogą szybko zniszczyć Twój nowo odkryty spokój.
Oczekiwanie na coś
Wewnętrzny spokój może pomóc ci przetrwać zmieniające się morza życia dzięki większej odporności i emocjonalnemu hartowi.
Chociaż większy spokój ducha jest możliwy dla każdego, może to nie nastąpić z dnia na dzień. Okazywanie sobie życzliwości i współczucia po drodze — pamiętając, że cierpliwość również odgrywa ważną rolę — może wiele zmienić.