Wyjazdy rodzinne, szczególnie te zagraniczne, mogą być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Chcąc uniknąć nadmiernych kosztów związanych z podróżą, przy planowaniu wakacji warto wziąć pod uwagę jedno z trzech miast polecanych przez a&o, jako kierunek tegorocznego urlopu. Na liście znalazły się: Kopenhaga – Dania, Monachium – Niemcy i Wiedeń – Austria. Według danych sieci hosteli, w tych miastach można znaleźć przystępne cenowo noclegi oraz bezpłatne atrakcje obniżając w ten sposób koszty wyjazdu, jednocześnie nie rezygnując ze zwiedzania zapierających dech w piersiach miejsc, poznawania lokalnej kultury i ciekawych historii.

Gdzie wyjechać

1. Wiedeń, Austria

Jednym z najbardziej malowniczych, historycznie znaczących i kulturowo wpływowych miast europejskich jest Wiedeń. Co ważne, odkrywanie wielu z najpiękniejszych stron tego miasta jest bezpłatne!

Rodziny mogą wybrać się na zwiedzanie kultowej Katedry Św. Szczepana, będącej jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów wiedeńskiej architektury, lub odwiedzić Ogrody Schönbrunn, których bramy pozostają otwarte dla zwiedzających w godzinach otwarcia kompleksu pałacowego.

Do głównych atrakcji miasta zalicza się także Park Rozrywki Prater (ceny biletów zaczynają się od $5, czyli około 20 zł!) oraz Muzeum Dzieci w Schönbrunn, gdzie poprzez zabawę, kostiumy i wystawy dzieci mogą poznawać dzieciństwo epoki imperialnej.

2. Kopenhaga, Dania

Mimo, że Kopenhaga nie uchodzi za tani kierunek turystyczny, można zaplanować swój pobyt tak, aby nie nadszarpnąć rodzinnego budżetu. Jednym z pomysłów na spędzenie czasu z rodziną, zachowując przystępną cenę, jest odwiedzenie Ogrodów Tivoli – drugiego najstarszego parku rozrywki w kraju, gdzie poza korzystaniem z uroków zielonego terenu i podziwianiem pokazu fajerwerków w każdy sobotni wieczór, dzieci mogą spróbować przejażdżek zabytkowymi kolejkami górskimi i innych atrakcji typowych dla parku rozrywki.

Kolejną ciekawą propozycją jest odwiedzenie ZOO, w którym żyje ponad 3,000 przedstawicieli 264 gatunków zwierząt. Bilet dla dziecka kosztuje jedynie $15!, czyli około 60 zł.

Bezpłatnymi atrakcjami, na które warto poświęcić trochę czasu, są: zobaczenie miejskiego parku i lasu, szukanie Zapomnianych Gigantów – sześciu drewnianych olbrzymów ukrytych w lasach Kopenhagi, a także odwiedzenie Posągu Małej Syrenki.

Poza obniżeniem kosztów pobytu poprzez wybór Hosteli a&o, jako miejsca noclegowo, i wspomnianych wyżej atrakcji, warto pozostać w nurcie eko i skorzystać z rozwiniętej infrastruktury rowerowej, z której Kopenhaga słynie. Nie ma lepszego sposobu na eksplorację miasta niż zwiedzanie go na dwóch kółkach! Nie bez przyczyny Kopenhagę nazywa się Rowerowym Miastem. Wśród proponowanych tras rowerowych znajdują się, m.in. 22-kilometrowa trasa architektoniczna, 13-kilometrowa trasa prowadząca przez port czy 31-kilometrowa trasa pośród Zapomnianych Gigantów.

3. Monachium, Niemcy

Monachium to miasto idealnie nadające się do pieszych wycieczek a nawet zwiedzania z wózkiem dziecięcym!

Turyści mogą zanurzyć się w lokalnej kulturze, dzięki angażującym aktywnościom, chociażby odwiedzeniu Parku Olimpijskiego – miejsca wszechstronnego, oferującego cały przekrój aktywności od koncertów, światowej klasy występów i wydarzeń, po aktywności rekreacyjne, wypoczynek, obcowanie z przyrodą, a także zwiedzanie obiektów takich jak Stadion Olimpijski, Hala Olimpijska i Wieża Olimpijska.

Innym ciekawym punktem wyjazdu może być odwiedzenie Wiener Platz Market – targu spożywczego organizowanego w jednej z dzielnic Monachium – Haidhausen, gdzie codziennie można zasmakować niemieckiego jedzenia czy kupić różne pamiątki.

Gdzie spać

Hostele a&o: Hostele a&o przygotowały jedną z najlepszych ofert na rodzinne zakwaterowanie w Europie. Podczas gdy wiele osób sądzi, że z hosteli korzysta tylko młodzież, są one również świetną opcją noclegową dla rodzin! Pokoje rodzinne w Hostelach a&o mogą pomieścić od 4 do 8 osób, mają własną łazienkę, a pobyt dzieci do lat 7 jest bezpłatny! Co więcej, w obiektach wydzielone są kąciki dziecięce z zabawkami, kolorowankami, kredkami i książeczkami dla najmłodszych podróżników. W wybranych miastach można także skorzystać z rezerwacji opiekunki dziecięcej. Zapoznaj się z ofertą Hosteli a&o w Kopenhadze, Monachium i Wiedniu. Zdjęcia obiektów znajdziesz tutaj.

O a&o Hostels

a&o zostało założone w 2000 roku przez Olivera Wintera i obecnie prowadzi 40 hosteli w 25 miastach i dziewięciu krajach europejskich. Grupa docelowa a&o jest zróżnicowana: należą do niej turyści, podróżujący w pojedynkę, rodziny, grupy szkolne i kluby. Wzrasta również liczba osób podróżujących służbowo i seniorów. Pierwszy obiekt w Wielkiej Brytanii – a&o Edinburgh City został otwarty w lipcu 2021 r. W 2020 r. dodano trzy nowe lokalizacje: pierwsze obiekty otworzono w Polsce, a&o Warszawa i na Węgrzech, a&o Budapest; a drugi obiekt w Kopenhadze. Z około 28 000 łóżek i około 3 milionami noclegów w pandemicznym roku 2021 (2020: 2,5 miliona noclegów), a&o odnotowało sprzedaż na poziomie około 70 milionów euro (2021: 64 miliony euro; 2019: ponad 165 milionów euro). Celem a&o jest do 2025 r. stać się europejską „bezemisyjną siecią hosteli”. Od 2017 r. amerykański inwestor TPG Real Estate jest właścicielem a&o. Firmą nadal zarządza założyciel.

 

Napisz komentarz