Psychodeliki w swoim podstawowym przeznaczeniu miały służyć jako narzędzie lecznicze. Te naturalne były wykorzystywane w celu leczenia ducha a sztuczne, miały pomagać ludziom radzić sobie z problemami o charakterze psychosomatycznym.

Niestety, w wyniku kojarzenia ich z ruchem hipisowskim, który był obiektem antynarkotykowej polityki prezydenta Nixona, wszystkie substancje psychoaktywne, niezależnie od ich potencjału medycznego, zostały sklasyfikowane jako niebezpieczne. W rezultacie przez wiele lat na całym świecie psychodeliki miały złą reputację i funkcjonowały jedynie w obiegu nielegalnym, wykorzystywane głównie w celach rekreacyjnych.

Pomimo przeciwności i trudności związanych z badaniem psychodelików, istnieje coraz więcej dowodów na ich skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Na przykład eksperymentalna terapia PTSD (zespołu stresu pourazowego) za pomocą MDMA, które poprzez zwiększenie uwalniania serotoniny, pozwala spojrzeć na traumatyczne przeżycia w inny sposób, zmieniając perspektywę osoby cierpiącej. Psychodeliki takie jak LSD, DMT czy psylocybina, badane są pod kątem ich potencjału terapeutycznego. Wielu psychologów i psychiatrów, którzy eksperymentują z tą metodą w celu leczenia depresji, nerwic i stanów lękowych, twierdzi, że przynosi ona niesamowite rezultaty.

Psychodeliki odczarowane

Należy podchodzić ostrożnie do decyzji o terapii psychodelikami i stosować je pod okiem specjalistów, ponieważ zażywanie tych substancji wiąże się z przekroczeniem pewnej granicy związanej z postrzeganiem rzeczywistości. Doznania psychodeliczne są nieporównywalne z żadnym innym doświadczeniem, ze względu na unikalność procesu, jaki zachodzi w naszym mózgu. Wciąż jednak wiemy o nich za mało.

W kwestii badań nad psychodelikami wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Rewolucja psychodeliczna lat 60., zahamowana przez konserwatywność amerykańskiego rządu, uniemożliwiła prowadzenie badań nad wpływem tych niesamowitych substancji na nasz umysł. W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania tym tematem, nie tylko wśród specjalistów, ale także u świadomych ludzi, którzy szukają sposobów na osiągnięcie większego komfortu psychicznego oraz pragną pomóc swojej duszy otworzyć się na świat.

Shawn Welles, ekspert w dziedzinie biochemii, odżywiania i optymalizacji zdrowia

Napisz komentarz