Joga po czterdziestce to znakomity sposób na holistyczne zadbanie o swoje zdrowie, fizyczne i psychiczne. Wystarczy regularne wykonywanie kilku prostych ćwiczeń, aby poprawić krążenie krwi i zminimalizować ryzyko wystąpienia licznych problemów.

Czy daje joga po czterdziestce?

Poprawa krążenia krwi i stanu pleców jest podstawą zdrowia każdej kobiety. Zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do problemów ginekologicznych, bólów brzucha i krzyża, a także wielu innych dolegliwości. Poniższe ćwiczenia nie wymagają znacznej sprawności fizycznej i są proste do wykonania, dzięki czemu każdy może właściwie zadbać o swój organizm.

Skręty

Jedno z podstawowych i najprostszych ćwiczeń. Należy usiąść na płaskiej powierzchni ze skrzyżowanymi nogami (po turecku), a także zadbać o to, aby plecy były wyprostowane. Ćwiczenie polega na położeniu lewej ręki za sobą, a prawej na lewym kolanie i wytrzymaniu w tym skręcie przez 20 sekund. Następnie powtarza się ćwiczenie na drugą stronę (prawa ręka za sobą, a lewa na prawym kolanie).

Ćwiczenie wykonuje się łącznie przez 2 minuty, a jego efektem jest znaczne odprężenie pleców, zwężenie talii i poprawa trawienia.

Poza bohaterów

W miarę statyczne ćwiczenie, które nie wymaga znacznego wysiłku fizycznego. Polega na tym, aby uklęknąć na równej powierzchni w taki sposób, aby stopy znajdywały się w równej linii z biodrami, a pośladki miały kontakt z podłożem. Dłonie powinny być złożone razem na wysokości klatki piersiowej, a szyja i kark wyprostowane. Zadaniem osoby ćwiczącej jest lekkie napinanie pleców, wyprężanie klatki piersiowej i wyciąganie szyi w górę.

Ćwiczenie wystarczy wykonywać przez 1 minutę, a jego efektem jest rozluźnienie mięśni pleców i karku, rozciągnięcie mięśni lędźwiowych i nóg, a także poprawa motoryki bioder.

Pozycja dziecka

W tym ćwiczeniu również należy uklęknąć, ale w nieco inny sposób. Pośladki powinny opierać się na piętach, a kolana być rozchylone na boki. Zadaniem osoby ćwiczącej jest pochylenie się do przodu i przyciąganie klatki piersiowej do ziemi z rękami wyciągniętymi jak najdalej do przodu. Pozycję należy utrzymać przez około 20 sekund i zrobić kilka powtórzeń.

Wystarczą 2 minuty (około 6 powtórzeń). Dzięki pozycji dziecka dolna część pleców będzie odprężona, a krążenie krwi w miednicy zostanie pobudzone. Jest to również znakomite ćwiczenie dla barków i szyi.

Pozycja psa

Ta pozycja wymaga już odrobiny wysiłku. Żeby prawidłowo przyjąć pozycję psa, należy uklęknąć na lekko rozchylonych nogach, a ręce wyciągnąć do przodu i oprzeć się na nich. Po takim przygotowaniu trzeba powoli podnieść miednicę jak najwyżej do góry w taki sposób, aby stopy przylegały do ziemi, nogi były wyprostowane, a kark i głowa były w prostej i równej linii z plecami i rękami.

W takiej pozycji trzeba wytrzymać 30 sekund i wystarczą dwa powtórzenia (łącznie 1 minuta).

Pozycja psa pomaga w regeneracji komórek mózgowych, poprawia krążenie krwi, a także rozciąga plecy i biodra. Joga po czterdziestce to także korzyści dla urody downward dog skutkuje zmniejszeniem objawów cellulitu, wysmukleniem nóg, pozwala również na zredukowanie napięcia szyi.

Mostek na barkach

Należy położyć się na plecach, ugiąć nogi w kolanach i stopy oprzeć o podłożu w takiej odległości, aby być w stanie do nich sięgnąć (kolana powinny być ustawione pod kątem prostym). Ręce podczas przygotowania leżą swobodnie wzdłuż ciała. Następnie należy podnieść miednicę i wygiąć delikatnie plecy w taki sposób, aby ramiona, szyja i głowa miały stały kontakt z podłożem. Dla ułatwienia można próbować sięgnąć rękami do kostek.

W takiej pozycji trzeba wytrzymać 20 sekund i trzykrotnie powtórzyć ćwiczenie (łącznie 1 minuta). Tym sposobem można zredukować ból pleców, wzmocnić brzuch, zmniejszyć tkankę tłuszczową i poprawić metabolizm.

Pozycja taneczna

Ćwiczenie w pozycji stojącej, które polega na uniesieniu prawej nogi do tyłu i zgięcie jej w kolanie, a następnie przytrzymanie kostki prawą ręką. Dla równowagi i wzbogacenia korzyści płynących z ćwiczenia dobrze jest pochylić się przy tym do przodu i jak najdalej przed siebie wyciągnąć lewą rękę.
W tej pozycji trzeba wytrzymać 30 sekund a następnie powtórzyć na drugą stronę. Całość warto wykonać dwukrotnie (łącznie 2 minuty). To proste ćwiczenie – jak i wszystkie pozycje jogi po czterdziestce – poprawia postawę i metabolizm, a także wspomaga pracę nerek.

Świeca na ścianie

W tym ćwiczeniu wystarczy położyć się na plecach blisko ściany (w taki sposób, aby pośladki miały z nią kontakt) i podnieść wyprostowane nogi oparte o ścianę. Ręce należy rozlożyć na boki. Nogi można trzymać prosto przed sobą i starać się wyciągać je ku górze, ale również rozchylać jak najbardziej na boki.

Ćwiczenie należy wykonywać przez około 5 minut, co pomoże w skutecznym rozluźnieniu ramion i brzucha, zwiększeniu ilości limfy krążącej w organizmie, zredukowaniu obrzęków nóg, a także złagodzi zmęczenie.

Joga po czterdziestce ogrody piękna

Relaks

Na koniec zawsze warto wykonać ćwiczenie, którego celem jest całkowite zrelaksowanie ciała. W tym celu wystarczy położyć się na równej powierzchni na plecach, zgiąć kolana i połączyć ze sobą stopy, a ręce rozłożyć na boki. Kolana trzeba próbować rozciągać w stronę ziemi.

Ćwiczenie wykonuje się przez 3 minuty, a jego [b]efektem jest rozluźnienie mięśni, rozciąganie mięśni wewnętrznej strony ud i dolnej części pleców, pobudzenie krążenia w miednicy i poprawa krążenia płynu limfatycznego.

Napisz komentarz