Utrzymanie zdrowego rytmu snu zależy od wielu czynników. W Internecie istnieje wiele informacji, które mają pomóc nam w uregulowaniu snu oraz czuwania, jednak co jest prawdą, a co nie? Najlepiej kierować się zasadami higieny snu stanowiących zbiór nawyków, które po wprowadzeniu w nasze życie, są w stanie korzystnie wpłynąć na jakość i efektywność wypoczynku. Oto 9 najważniejszych zasad, o których każdy z nas powinien pamiętać!

Sposób 1 – dobre nawyki żywieniowe

Sposób żywienia w znaczący sposób oddziałuje na nasze samopoczucie, a także jakość snu. Zaleca się, aby ostatni posiłek był spożywany 3-4 godzin przed położeniem się do łóżka. Najlepiej, jeśli będzie lekkostrawny. W ten sposób nie obciąża żołądka na noc, przez co nasz organizm może skupić się na regeneracji, a nie trawieniu.

Sposób 2 – dobór odpowiednich napojów

Nie każdy napój ma korzystny wpływ na sen. Jak się okazuje, kawa, mocna herbata czy napoje energetyczne zawierają kofeinę, która pobudza nasz organizm, sprawiając, że senność znika. Postawmy zatem na napary ziołowe o uspokajającym i ułatwiającym zasypianie działaniu. Może to być melisa, rumianek lub kozłek lekarski.

Sposób 3 – aktywność fizyczna

Nie ma co ukrywać – sport to zdrowie. Jednak nie każdy z nas wie, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa także na sen! Jak się okazuje, poprzez zmęczenie oraz dotlenienie organizmu, gwarantuje szybsze zasypianie, a także poprawę jakości wypoczynku! Pamiętajmy jednak, aby unikać ciężkich treningów w gronach wieczornych!

Sposób 4 – rezygnacja z elektroniki

Telefon, tablet, laptop czy telewizor to urządzenia, z których korzystamy na co dzień. A jak wpływają na sen? Korzystając z nich, narażamy się na światło niebieskie, które jest przyczyną problemów z wydzielaniem melatoniny. Wskutek tego pojawiają się problemy z zasypianiem. Zrezygnujmy więc z elektroniki na godzinę przed położeniem się do łóżka.

Sposób 5 – warunki w sypialni

Dużo mówi się o tym, że na zdrowy sen oraz prawidłowy rytm dobowy wpływa nasze otoczenie, w tym warunki w sypialni. Uznaje się, że najlepsze warunki do snu zapewnia temperatura w przedziale od 16 do 19°C. W przypadku niemowląt jest to od 18 do 20°C, a osób starszych – ok. 20°C. Wówczas jesteśmy w stanie efektywnie się wyspać.

Sposób 6 – materac

To, na czym śpimy, w znacznym stopniu oddziałuje na jakość oraz długość wypoczynku. Wybierając wysokiej jakości materac do spania, mamy gwarancję właściwego wsparcia całej sylwetki. Wiąże się to z zapewnieniem najlepszych warunków do wypoczynku, przez co w czasie snu nasz organizm może się właściwe zregenerować.

Sposób 7 – akcesoria sypialniane

Materac to nie jedyny element komfortowego łóżka, na który warto zwrócić uwagę. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy także akcesoria sypialniane. Stelaż, kołdra, poduszka, pościel czy prześcieradło – to tylko jedne z najważniejszych elementów wpływających na jakość naszego snu. Warto zatem o nich pamiętać!

Sposób 8 – aromaterapia

Czasem problemy z rytmem sny wynikają z ciężkiego lub stresującego dnia. Wówczas najlepiej znaleźć sposób na odprężenie się i zrelaksowanie. Pomóc w tym może m.in. aromaterapia wykorzystująca cudowne właściwości olejków eterycznych. Olejek lawendowy czy z bergamotki ułatwiają zasypianie oraz mogą być stosowane w leczeniu bezsenności.

Sposób 9 – ograniczenie czasu w łóżku

Nasz organizm lubi regularność oraz skojarzenia. Łóżko nierozerwalnie wiąże się ze snem, dlatego gdy tylko spędzamy w nim czas, powoli stajemy się senni. Z uwagi na to paca w łóżku, oglądanie telewizji czy korzystanie z urządzeń mobilnych może przyczynić się do pojawienia problemów ze snem. Ograniczając to, jesteśmy w stanie zadbać o rytm snu!

Zapotrzebowanie na sen jest w dużej mierze kwestią indywidualną, która zmienia się z wiekiem. Jednak bez względu na to, liczy się wysokiej jakości wypoczynek, który gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. W tym celu warto już dziś zadbać o właściwą higienę snu!

Artykuł sponsorowany.

Napisz komentarz