Sen to jeden z najważniejszych elementów wpływających na zdrowie ludzkiego organizmu. To właśnie wtedy tkanki mają szansę się odbudować i zregenerować. Niestety dzisiejszy tryb życia zdecydowanie nie sprzyja wysypianiu się, a wypoczynek to często pomijana potrzeba. Dlaczego jest to błędne podejście? Czy warto kupić dobry materac i jaki ma to związek z efektywną regeneracją organizmu?

Dobry materac, a regeneracja podczas snu

Materac dopasowany do potrzeb konkretnej osoby w ogromnym stopniu wpływa na komfort snu oraz na jego jakość. Najważniejsze parametry to twardość i rodzaj wypełnienia. Należy je dopasować do wagi użytkownika – osoby lekkie potrzebują miękkiego podłoża do spania. Z kolei nadmiar kilogramów determinuje konieczność nabycia twardego modelu. Z kolei typ wypełnienia to z reguły wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji.

Dobrze dopasowany materac niweluje ryzyko pojawienia się w nocy dyskomfortu. Tym samym zmniejsza się ilość czynników, które mogłyby spowodować przebudzenie się. Dodatkowo, przepływ powietrza, amortyzacja, elastyczność i dopasowanie do sylwetki, to czynniki ułatwiające zasypianie i sprawiające, że sen staje się zdecydowanie głębszy.

Dlaczego warto dbać o wypoczynek?

Kultura produktywności i życie w ciągłym biegu sprawiają, że odpoczynek jest przez wiele osób kompletnie zaniedbywany. Wiąże się to z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Można zaliczyć do nich chociażby często pojawiające się zaburzenia nastroju wynikające z przewlekłego zmęczenia. Dodatkowo, pojawiać się mogą problemy związane z funkcjonowaniem poznawczym. Dzięki dbaniu o spanie na dobrym materacu, można zadbać o regenerację. Zdecydowanie łatwiejsze staje się leczenie urazów, a zyskuje na tym też układ immunologiczny. Osoby śpiące w wygodnych łóżkach rzadziej zmagają się z infekcjami.

Jakie są konsekwencje spania na niedopasowanym materacu?

Jakie kwestie wiążą się ze spaniem na niedopasowanym materacu?

● Ból pleców – źle dopasowane materace są częstą przyczyną bólu pleców.

● Problemy z regeneracją – ból kręgosłupa jest przykrą dolegliwością. Spanie na dobrze dopasowanym materacu wpływa pozytywnie na regenerację struktur i zmniejsza dyskomfort.

● Chrapanie – materac wpływa również na układ oddechowy. Jeśli jest wygodny – znacznie niwelowane jest chrapanie. Z kolei złe dopasowania materaca powoduje zaostrzenie objawów.

Najważniejsze procesy naprawcze zachodzą w organizmie właśnie w nocy. Z tego względu należy zapewnić ciału odpowiednie warunki do wypoczynku. Dzięki temu możliwe będzie znaczne poprawienie swojego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.

Artykuł sponsorowany.

Napisz komentarz