Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest to czas, w którym organizm może się zregenerować, a także odpocząć po ciężkim dniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na jakość naszego wypoczynku wpływa kilka czynników, w tym odpowiednie wyposażenie łóżka. Uwzględnia się tutaj m.in. materac, kołdrę czy poduszkę, która wpływa na właściwe wsparcie głowy. A czy jej obecność jest faktycznie taka ważna?

Dlaczego dobra poduszka to istotny element komfortowego łóżka?

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, czy faktycznie warto skupić się na wyborze odpowiedniej poduszki do spania. Aby w pełni to zrozumieć, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie oda odpowiada za prawidłowe podparcie dla głowy i szyi podczas snu. Oznacza to, że pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego, co może zapobiegać bólom kręgosłupa oraz zapewnić komfortowe warunki snu. Poza tym właściwie dobrana poduszka pozwala zachować prawidłową postawę ciała podczas snu. Dzięki temu unikamy napięcia mięśniowego i nieprawidłowego obciążenia stawów, co może prowadzić do dyskomfortu, a nawet bólu. Co więcej – komfortowe podparcie górnych partii ciała może pomóc w zrelaksowaniu się mięśni szyi i ramion, co przyczynia się do redukcji napięcia, a także stresu. Odpowiedni sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu oraz zapewnienia dobrego samopoczucia psychicznego.

Jakie są rodzaje poduszek?

Udając się do sklepu stacjonarnego lub przeglądając ofertę sklepów internetowych Senna Materace, widzimy, że dostępne są poduszki o różnych właściwościach, które wynikają głównie z wypełnieni. Z uwagi na nie, wyróżnia się:

  • poduszki piankowe – zwykle wykonane z pianki pamięciowej lub lateksowej, zapewniają odpowiednie podparcie dla głowy i szyi, dopasowując się do kształtu ciała, a polecane są szczególnie osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów,
  • poduszki naturalne – zazwyczaj wypełnienie puchem lub pierzem, charakteryzują się miękkością i soczystością, zapewniając komfortowy sen, jednak z uwagi na naturalne pochodzenie, są bardziej podatne na gromadzenie roztoczy i alergeny,
  • poduszki syntetyczne – wypełnione np. włóknem syntetycznym, również zapewniają miękkie, a także sprężyste podparcie głównych partii ciała, a dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu.

Oczywiście każdy typ poduszek posiada indywidualne cechy, przez co u jednych osób sprawdza się lepiej, a u innych nieco gorzej. A zatem jak wybrać idealną poduszkę do spania?

Dobra poduszka – jak ją wybrać?

Poduszka ma stały kontakt z naszą skórą oraz twarzą, przez co niezwykle ważne jest, aby wykazywała właściwości antyalergiczne – zwłaszcza jeśli zmagamy się z chorobami dróg oddechowych. A co jeszcze wpływa na wybór poduszki do spania? Oto najważniejsze kwestie, które należy mieć na uwadze:

  • pozycja snu – zastanówmy się, w jakiej pozycji najczęściej śpimy, gdyż np. dla osób śpiących na boku zalecane są poduszki o większej grubości, aby utrzymać kręgosłup w linii prostej,
  • wysokość i twardość – oba parametry muszą być idealnie dopasowane do osobistych preferencji użytkownika, aby móc zapewnić stabilne podparcie głowy,
  • materiał, z jakiego została wykonana poszewka – zwróć uwagę na rodzaj materiału oraz jego grubość, gdyż ma on za zadanie chronić wypełnienie poduszki przed czynnikami mechanicznymi, a także zanieczyszczeniami.

Bez dwóch zdań wygodna poduszka podczas snu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu regenerującego i zdrowego snu. Poprawne podparcie głowy i szyi może przyczynić się do relaksacji mięśni, utrzymania prawidłowej postawy ciała, redukcji ryzyka problemów z oddychaniem oraz zapobiegania dolegliwościom takim jak bóle głowy czy migreny. Warto zatem zainwestować w dobry model, który będzie idealnie do nas dopasowany!

Artykuł sponsorowany.

Napisz komentarz