Sen wpływa na praktycznie każdy aspekt codziennego funkcjonowania. Brak wypoczynku wiąże się z nieprawidłowym przebiegiem różnych procesów fizjologicznych, ale również z osłabionym funkcjonowaniem poznawczym i emocjonalnym. Jaka jest korelacja między snem, a wydajnością i kreatywnością?

Jak działa proces regeneracji podczas snu?

Fazy snu NREM i REM są niezwykle istotne dla przebiegu procesów naprawczych w organizmie. To w ich trakcie możliwe jest naprawianie się tkanek, regenerowanie komórek i odbudowywanie różnorodnych struktur. Również procesy naprawcze w mózgu zachodzą właśnie podczas snu. To wtedy połączenia nerwowe są wzmacniane, a informacje zdobyte w ciągu dnia podlegają konsolidacji.

Zbyt mała ilość snu – wpływ na wydajność

Niedobory snu znacznie pogarszają samopoczucie – chociażby dlatego, że są główną przyczyną zmęczenia fizycznego i psychicznego. Jednak to nie wszystko! Często prowadzą do problemów z koncentracją i nieustannego rozpraszania się nawet najmniejszymi bodźcami z otoczenia. Podejmowanie decyzji jest wtedy znacznie utrudnione. Niemożność należytego skupienia jest znaczną przeszkodą dla efektywnej i wydajnej pracy.

Związek między snem, a kreatywnością

Warto podkreślić również korelację między snem, a kreatywnością. Podstawą są zachodzą w nocy mechanizmy konsolidowania pamięci. Bez nich praktycznie niemożliwe jest organizowanie myśli, a kreatywność staje się znacznie ograniczona. Warto pamiętać też o tym, że wypoczęty umysł jest w stanie sprawnie wiązać ze sobą z pozoru zupełnie odmienne idee i to w sposób niespodziewany!

A co jeszcze sprzyja kreatywności? Przede wszystkim niewielki poziom stresu i napięcia. Problemy z wysypianiem się często potęgują nieprzyjemne emocje i drażliwość. A wtedy praca kreatywna staje się niezwykle utrudniona. Tylko mózg w stanie relaksu będzie w stanie tworzyć ciekawe projekty i wymyślać niekonwencjonalne idee.

Jak poprawić jakość snu?

Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, dzięki którym można znacznie poprawić jakość snu. Warto zacząć od przemyślanego wyposażenia. Jego podstawą jest materac wysokiej jakości. Jego twardość powinna zostać precyzyjnie dopasowana do wagi użytkownika. Na uwagę zasługuje też rodzaj wypełnienia. Modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe znacznie się między sobą różnią i oferują zupełnie inny rodzaj komfortu. Warto też dobrze przemyśleć swoją wieczorną rutynę. Wprowadzenie do niej wyciszających rytuałów z pewnością korzystnie wpłynie na jakość i głębokość snu.

Kreatywność i wydajność jest niezwykle ważna zarówno podczas nauki i pracy, jak i w realizowaniu swoich pasji. Aby zwiększyć efektywność podejmowanych działań, warto zadbać o sen, który pozwoli wypocząć i wpłynie pozytywnie na proces konsolidacji pamięci. Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Napisz komentarz